Streha je nekakšno pokrivalo našega doma, zato ni vseeno, kakšna je. Pri tem ni pomemben zgolj njen izgled, ampak predvsem njena funkcionalnost. S tega vidika je njen pomemben sestavni del kakovosten snegobran, ki ima prav tako pomembno funkcijo.
Kot že ime pove, je glavna naloga snegobrana preprečevanje zdrsa snega, poleg tega pa olajša vzdrževanje strehe. Zato ga z drugimi besedami imenujemo tudi snegolov. Vendar pa lahko snegobran opravlja svojo nalogo le, če je pravilno izbira, pri čemer je potrebno upoštevati kar nekaj dejavnikov. Med najbolj pomembnimi je zagotovo naklon strehe in količina snežnih padavin.
Snegobrani so izdelani iz različnih materialov
Podobno kot streha je tudi snegobran izpostavljen različnim vremenskim razmeram. Glede na to, da je na strehi nameščen vse dni v letu, je pomembno, da je izdelan in kakovostnih in vzdržljivih materialov.
Med najpogosteje uporabljenimi je pocinkano in nerjaveče jeklo, aluminij, inox pločevina in baker. Vse bolj priljubljen pa je tudi snegobran iz umetnih materialov, ki je podobno kot ostali materiali prav tako odporen na visoke temperature, korozijo UV žarke in rjo.
Izbiro snegobranov prilagodite strehi in klimatskim razmeram
Danes je ponudba snegobranov zelo pestra. V grobem pa jih delimo na linijske in točkovne snegobrane, pogosto pa lahko na streho namestimo kombinacijo obeh. Linijski snegobran je bolj primeren za strehe z manjšim naklonom, saj je v tem primeru sila polzečega snega manjša. Za strmejše strehe je primernejši točkovni snegobran, vendar le v primeru, če je enakomerno razporejen po površini celotne strehe.
Če se nahajate na območjih z obilnimi snežnimi padavinami, potem je izredno pomembno, kako snegobran pritrdite na streho. Večja kot je količina zapadlega snega in večji kot je naklon strehe, bolj trdno mora biti pritrjen. V tem primeru ga je najbolje v strešno kritino zabiti ali priviti in ne le zgolj zatakniti za strešno kritino.